Two circular metal plates with diameter 18 cm and separated by a distance of 2mm
ID: 2108721 • Letter: T
Question
Two circular metal plates with diameter 18 cm and separated by a distance of 2mm are connected in series with a 10 cm long cylindrical piece of material with diameter 1 mm and a 10 v battery. The space between the two circular metal plates is filled with paper which has a dielectric constant of 3.7 and the resistivity of the cylindrical piece of material is 4.2 x 10^-3m
A) what is the capacitance of the two circular metal plates with the paper?
B) what is the resistance of the cylindrical piece of material?
C) what is the time constant of the circuit?
D) when is the voltage across the capacitor at 40% of the maximum?
E) what is the maximum current in the circuit
Answers are A) C=0.42nF, B) R=535, C) 0.225 usec, D) 0.115usec and E) 0.019A
Explanation / Answer
c=keoA/d=3.7*8.85*10^-12*pie*r*r/d=0.416nF
resitance = 4.2*10^-3*0.1/pie*(0.0005)^2=535 ohm
time constant = RC = 0.416*10^-12 * 535 = 0.225usec
v = vo(1-e^(-t/RC))
for v = 40%vo e^-t/rc = 6/10 or t = ln(10/6)*RC = 0.114usec
max curent = vo/R= 10/535 = 0.019A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.