Two point charges, 6.0 µC and -2.0 µC, are placed 5.0 cm apart on the x axis, su
ID: 1550769 • Letter: T
Question
Two point charges, 6.0 µC and -2.0 µC, are placed 5.0 cm apart on the x axis, such that the -2.0 µC charge is at x = 0 and the 6.0 µC charge is at x = 5.0 cm.
(a) At what point(s) along the x axis is the electric field zero? (If there is no point where E = 0 in a region, enter "0" in that box.)
(b) At what point(s) along the x axis is the potential zero? Let V = 0 at r = . (If there is no point where V = 0 in a region, enter "0" in that box.)
Explanation / Answer
a )
using equation and substitutng the values
k X 6 X 10-6 / ( X - 0.05 )2 = k X 2 X 10-6 / X2
6 X 10-6 / ( X - 0.05 )2 = 2 X 10-6 / X2
6 / ( X - 0.05 )2 = 2 / X2
6 X2 = 2 ( X2 + 0.0025 - 0.1 X )
4 X2 + 0.2 X - 0.005 = 0
X = 0.0183 m = 18.3 cm
X = - 0.0683 m = - 6.83 cm ( correct distance )
X < 0
b )
k X 6 X 10-6 / ( X - 0.05 ) = k X 2 X 10-6 / X
6 / ( X - 0.05 ) = 2 / X
6 X = 2 X - 0.1
4 X = 0.1
X = 0.025 cm
X = 2.5 cm
0 < X < 5 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.