Two point charges, 6.0 µC and -2.0 µC, are placed 4.6 cm apart on the x axis, su
ID: 1406419 • Letter: T
Question
Two point charges, 6.0 µC and -2.0 µC, are placed 4.6 cm apart on the x axis, such that the -2.0 µC charge is at x = 0 and the 6.0 µC charge is at x = 4.6 cm.
(a) At what point(s) along the x axis is the electric field zero? (If there is no point where E = 0 in a region, enter "0" in that box.)
(b) At what point(s) along the x axis is the potential zero? Let V = 0 at r = . (If there is no point where V = 0 in a region, enter "0" in that box.)
Explanation / Answer
a)
let
q1 = -2 micro C
q2 = 6 micro C
here, |q1| < |q2|, so the point where net electric filed is zero is close to q1 and it is left to q1.
llet x is the distance from q1 where Enet is zero.
Apply, E1 = E2
k*q1/x^2 + k*q2/(d+x)^2
q1/x^2 = q2/(d+x)^2
(d+x)^2/x^2 = q2/q1
(d+x)/x = sqrt(q2/q1)
(4.6+x)/x = sqrt(6/2)
4.6+x = 1.732*x
4.6 = 0.732*x
==> x = 4.6/0.732
= 6.28 cm
so, at x = -6.28 cm , Enet = 0 <<<<<<<<<<<<<<<---------Answer
b) The point where Vnet is zero is close to q1 and it right to q1.
let x is the distance x from q1 where vnet = 0
Apply, V1 = V2
k*q1/x = k*q2/(d-x)
q1/x = q2/(d-x)
2/x = 6/(d-x)
(d-x)/x = 6/2
d-x = 3*x
d = 4*x
==> x = d/4
= 6/4
= 1.5 cm
so, at x = 1.5 cm , Vnet = 0 <<<<<<<<<<<<<<<---------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.