The point charges in the figure below are located at the corners of an equilater
ID: 1548591 • Letter: T
Question
The point charges in the figure below are located at the corners of an equilateral triangle 20.0 cm on a side. (Assume that the +x-axis is to the right and the +y-axis is up along the page.)
(a)
Find the electric field (in N/C) at the location of qa in the figure, given that qb = +12.00 µC and qc = 6.00 µC.
magnitude _________ N/C
direction __________ ° counterclockwise from the +x-axis
(b)
What is the force (in N) on qa, given that qa = +3.00 nC?
magnitude ________ N
direction ________ ° counterclockwise from the +x-axis
qa O goExplanation / Answer
Since the question is about the field, we place a point charge (1C) at the point 1 in the figure.
The filed due to qb at the position 1 in the figure is
k*qb*1/ a ² where a = 0.20 m The direction is along 3 to 1.
Its x component is k*qb* cos 60 / a ² from left to right
Its y component is k*qb* sin 60 / a ² upward
------------------------------
The filed due to qc at the position 1 in the figure is
k*qc*1/ a ² where a = 0.20 m The direction is along 1 to 2 (since the force is an attracting one.
Its x component is k*qc* cos 60 / a ² = -675*10^3 N/C from left to right (same as the previous x component)
Its y component is k*qc* sin 60 / a ² = -1169.1*10^3 N/C from down ward (opposite to the previous y component)
resultant = 1350*10^3 N/C counterclockwise from the +x-axis
--------------------------------------
The net field in the x direction is [k/ a²]* cos 60 (qb + qc) {only magnitudes of charges has to be taken here)
The net field in the y direction is [k/ a²]* sin 60 (qb - qc) {only magnitudes of charges has to be taken here) Since the magnitude of qb >qc the field is downward at the point 1.
The resultant field of these two is
[k/ a²]* {(qb + qc) ² (cos 60)² + (qb - qc)²(sin 60)²}
[9e9/0.20²]*1.e-6* {18²*0.20 +6²*0.80} = 2.18e6 N/C
Consider the coordinate axes at the point 1.
The net field is in the fourth quadrant .( y is negative and x is positive)
tan = (18 cos 60) / (6 sin 60)
= 60
The angle from the x axis measured counter- clockwise is 300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.