The platter of the hard drive of a computer rotates at 7600 rpm = revolutions pe
ID: 1616463 • Letter: T
Question
The platter of the hard drive of a computer rotates at 7600 rpm = revolutions per minute = rev/min). What is the angular velocity (rad/s) of the platter? Express your answer using three significant figures. If the reading head of the drive is located 3.00 cm from the rotation axis, what is the linear speed of the point on the platter just below it? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. If a single bit requires 0.50 mu m of length along the direction of motion, how many bits per second can the writing head write when it is 3.00 cm from the axis? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
(A) w = 7600 rpm
w = 7600 x 2pi rad / 60 s
w = 795.87 rad/s
(B) v = w r
v = (795.87) (0.03)
v = 23.88 m/s
(c) length traveled in 1 sec = v t
= 23.88 m
n = 23.88 / (0.50 x 10^-6)
n = 47.75 x 10^6 bits
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.