Three forces acting on an object are given by F vector_1 = (-1.5 i cap + 7.30 j
ID: 1547258 • Letter: T
Question
Three forces acting on an object are given by F vector_1 = (-1.5 i cap + 7.30 j cap) N, F vector_2 = (4.60 i cap -1.5 j cap) N, and F vector_3 = (-48 i cap) N. The object experiences an acceleration of magnitude 3.95 m/s^2. (a) What is the direction of the acceleration? Degree (counterclockwise from the +x-axis) (b) What is the mass of the object? kg (c) If the object is initially at rest, what is its speed after 20.0 s? m/s (d) What are the velocity components of the object after 20.0 s? (Let the velocity be denoted by v vector.) v vector = (i cap + j cap) m/sExplanation / Answer
net force = F1 + F2 + F3
net force = -1.5i + 7.3j + 4.6i -1.5j -48i
net force = -44.9i + 5.8j
direction of force = direction of acceleration
direction of acceleration = tan^-1(5.8 / -44.9)
direction of acceleration = -7.36 degree or 360 - 7.36 counterclockwise
direction of acceleration = 352.64 degree counterclockwise
net force = sqrt(44.9^2 + 5.8^2)
net force = 45.2730604 N
force = mass * acceleration
45.2730604 = mass * 3.95
mass = 11.46 kg
by first equation of motion
v = u + at
v = 0 + 3.95 * 20
v = 79 m/s
speed after 20 sec = 79 m/s
horizontal component of velocity = -44.9 * 20 / 11.46
horizontal component of velocity = -78.359i m/s
vertical component of velocity = 5.8 * 20 / 11.46
vertical component of velocity = 10.12j m/s
v = (-78.359i + 10.12j) m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.