Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three estimators at Tech Engineering have come up with the estimates of cash flo

ID: 1092410 • Letter: T

Question

Three estimators at Tech Engineering have come up with the estimates of cash flows as shown in the table below for a project with a life of 10 years. Compute the expected NPW at 20%.

Data

Estimator I

Estimator II

Estimator III

First Cost, $

5,000

8,750

7,500

Benefits /Year, $

3,750

4,000

3,000

Salvage Value

1,750

1,000

5,000

Probability is 1/3 for Estimator I, Estimator II, & Estimator III.

Data

Estimator I

Estimator II

Estimator III

First Cost, $

5,000

8,750

7,500

Benefits /Year, $

3,750

4,000

3,000

Salvage Value

1,750

1,000

5,000

Explanation / Answer

NPW for Estimator I = -5000 + 3750*(1-1/1.2^10)/20% + 1750/1.2^10=11004.41

NPW for Estimator II = -8750 + 4000*(1-1/1.2^10)/20% + 1000/1.2^10=8181.394

NPW for Estimator III = -7500 + 3000*(1-1/1.2^10)/20% + 5000/1.2^10=$5,884.94

expected NPW = 1/3*11004.41+ 1/3*8181.394+ 1/3*5,884.94= 8356.06

D.

$8,356.06

D.

$8,356.06

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote