Help with: How far from the edge of the barn is the snowball when it is at the s
ID: 1545833 • Letter: H
Question
Help with: How far from the edge of the barn is the snowball when it is at the same height as the man?
A snowball rolls off a barn roof that slopes downward at an angle of e 40%. The edge of the roof is h 12.0 m above the ground, and the snowball has a speed of v 7.50 m/s as it rolls off the roof. Ignore air resistance. 4.0 m (a) How far from the edge of the barn does the snowball strike the ground if it doesn't strike anything else while falling? 55 (b) Draw x-t, y t, vx-t, and v t graphs for the motion in part (a Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in these graphs.) (c) A man 1.9 m tall is standing 4.0 m from the edge of the barn. Will he be hit by the snowball? O yes no O insufficient information How far from the edge of the barn is the snowball when it is at the same height as the man? L x mExplanation / Answer
the distance covered by the snowball is
12-1.9 m = 10.1 m
use kinematic equation to solve the problem
s= uy sin theta t + 1/2 at^2
10.1 m = 7.5 sin40 t + 1/2 (9.8) t^2
4.9 t^2+4.82 t-10.1 m = 0
solving quadratic equation
t= 1.02 s
horizontal distance covered by the snow ball is
x= v cos theta t = 7.5 cos 40 * 1.02 s = 5.86 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.