An object 3.70 cm high is placed 3.00 cm in front of a concave mirror of focal l
ID: 1544569 • Letter: A
Question
An object 3.70 cm high is placed 3.00 cm in front of a concave mirror of focal length 8.00 cm. It is a good idea to use a ray diagram to answer the first two questions. You might also do the calculation to see that it is consistent with your drawing.
You will have ONE SUBMISSION ONLY for the first two questions.
(a) The image will be ---Select--- real. or virtual.
(b) The image will be ---Select--- inverted or upright.
values should follow the sign conventions for mirrors that we are using in class and in the text. (Real images have s' > 0 and virtual images have s' < 0. Convex mirrors have a negative focal length and concave mirrors have a positive focal length.)
(c) Calculate the image distance, s'.
__________cm
(d) Calculate the magnification, m.
______________
(e) Calculate the height of the image. Enter your answer as a POSITIVE number.
______________ cm
Explanation / Answer
a ,b ] as object is placed within the focus and the pole , therefore image formed will be virtual magnified and upright bedind the pole(mirror)
c] u= -3cm , f= -8cm,
v=(uf)/(u-f)=(24)/(5)=4.8 cm behind the mirror
d] Magnification m=(-v)/u =(-4.8)/(-3)=1.6
e] Image Height Hi =(m)*(Object Height) = 1.6*3.70 =5.92cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.