An n-channel enhancement mode MOSFET has parameters Vtr=2V andK=0.4mA/V^2 a)if V
ID: 1829741 • Letter: A
Question
An n-channel enhancement mode MOSFET has parameters Vtr=2V andK=0.4mA/V^2 a)if Vgs=4.3V how large must Vds be for constantcurrent-region operation? b)what value of id(current) flows for this Vgs? c)what value of id flows if Vds is reduced to 2V? An n-channel enhancement mode MOSFET has parameters Vtr=2V andK=0.4mA/V^2 a)if Vgs=4.3V how large must Vds be for constantcurrent-region operation? b)what value of id(current) flows for this Vgs? c)what value of id flows if Vds is reduced to 2V?Explanation / Answer
Given Vtn = 2V , K = 0.4 mA / V2 (a) Vgs = 4.3 V For constant current -region operation Vds > Vgs -Vtn => Vds > 4.3 V - 2V => Vds > 2.3 V (b) Current in saturation region, I = (1/2) K ( Vgs - Vth)2 = (1/2)(0.4mA)(4.3-2)2 => I = 1.058 mA (c) If Vds = 2 V => Device is in linear region Current I = K { (Vgs-Vth)Vds - Vds2/2} => I = (0.4mA) { (4.3-2)(2) - 2*2/2 } => I = (0.4mA) { 4.6 - 2} => I = 1.040mA I hope this helps you
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.