Long, long ago, on a planet far, far away, a physics experiment was carried out.
ID: 1543981 • Letter: L
Question
Long, long ago, on a planet far, far away, a physics experiment was carried out. First, a 0.210-kg ball with zero net charge was dropped from rest at a height of 1.00 m. The ball landed 0.350 s later. Next, the ball was given a net charge of 7.60 C and dropped in the same way from the same height. This time the ball fell for 0.630 s before landing. What is the electric potential at a height of 1.00 m above the ground on this planet, given that the electric potential at ground level is zero? (Air resistance can be ignored.) Answer is in V.
Explanation / Answer
From the given question,
mass(m)= 0.210kg
height(h)=1m
initial velocity(u)=0 m/s
time(t1)=0.350
s= ut + 1/2 at2
a=g( acceleration due to gravity)
1= 1/2 g (.35)2
g=16.32 m/s2
A charged body experiencies force in external electric field. As the time has increased, the force due to electric field acts in opposite ditection.
s= ut + 1/2 at2 ; u=0,
1= 1/2 a (0.63)2
a=5.04
mg-qE=ma
mg- qV/d= ma
m(g-a)= qV/d
md(g-a)/q= V
0.210* 1(16.32 - 5.04)/(7.6 x 10-6)=V
V=311684 V
Electric potential at height is approx 312 kV.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.