Long Company has a unit-selling price of $750, variable costs per unit of $400,
ID: 2382036 • Letter: L
Question
Long Company has a unit-selling price of $750, variable costs per unit of $400, and fixed costs of $300,000.
Instructions:
Part A) Compute the break-even point in units. Round answer up to the next whole unit.
Part B) Compute the break even in dollars.
Part C) Assume Long Company sets a target net income goal of $1,200,000.
Part A)
Break even in units =
Part B)
Break even in dollars =
Part C)
Required sales to meet target net income of $1,200,000 =
Long Company has a unit-selling price of $750, variable costs per unit of $400, and fixed costs of $300,000. Compute the break-even point in units. Round answer up to the next whole unit. Compute the break even in dollars. Assume Long Company sets a target net income goal of $1,200,000. Break even in units = Break even in dollars = Required sales to meet target net income of $1,200,000 =Explanation / Answer
A) Break even point(units)=total fixed cost/Contribution per unit(price per unit-Variable cost per unit)
=$300000/(750-400)
=$857.14Units
Break even point(dollars)=857.14*750
=$642855
required sales for the condition=variable cost + fixed cost +required profit
Or 750x=400x+300000+1200000
Or 350x=1500000
Or sales required=1500000/350
=4285.71units
Sales=4285.71*750
=$3214282
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.