Item 1 In (Figure 1) , the moving rod has a resistance of 0.25 and moves on rail
ID: 1542689 • Letter: I
Question
Item 1
In (Figure 1) , the moving rod has a resistance of 0.25 and moves on rails 20.0cm apart. The stationary U-shaped conductor has negligible resistance. When a force of 0.350 N is applied to the rod, it moves to the right at a constant speed of 1.40 m/s .
Part A
What is the magnetic field?
Express your answer using two significant figures.
Item 1
In (Figure 1) , the moving rod has a resistance of 0.25 and moves on rails 20.0cm apart. The stationary U-shaped conductor has negligible resistance. When a force of 0.350 N is applied to the rod, it moves to the right at a constant speed of 1.40 m/s .
Part A
What is the magnetic field?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
induced voltage=B*V*L=0.28B
current=(induced voltage)/(resistance)=28B/25
Force due to magnetic field=I*L*B=0.350
28*0.28*B2/25=0.350
B=1.05 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.