The rear window of a van is coated with a layer of ice at 0 C. The density of ic
ID: 1541590 • Letter: T
Question
The rear window of a van is coated with a layer of ice at 0 C. The density of ice is 917 kg/m3. The driver of the van turns on the rear- window defroster, which operates at 12 V and 23 A. The defroster directly heats an area of 0.52 m2 of the rear window. What is the maximum thickness of ice coating this area that the defroster can melt in 3.0 minutes? The rear window of a van is coated with a layer of ice at 0 C. The density of ice is 917 kg/m3. The driver of the van turns on the rear- window defroster, which operates at 12 V and 23 A. The defroster directly heats an area of 0.52 m2 of the rear window. What is the maximum thickness of ice coating this area that the defroster can melt in 3.0 minutes?Explanation / Answer
volume of ice V = A*x
mass of ice m = D*V = D*A*x
heat required to melt ice Q = m*L = D*A*x*L
power reqired P = Q/t = D*A*x*L/t
x = P*t/(D*A*L)
L = latent heat of fusion = 334*10^3 J/kg K
D = density
x =thickness
t = time = 3 min = 3*60 = 180 s
P = power = dV*I = 12*23
x = 12*23*180/(917*0.52*334*10^3)
x = 0.000312 m = 0.312 mm <<<---------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.