A solid block of mass 25.0 kg starts from rest and slides down a rough surface w
ID: 1539377 • Letter: A
Question
A solid block of mass 25.0 kg starts from rest and slides down a rough surface with a length of 10.0 m where the coefficient of friction is mu k = 0.400. The surface is inclined at 50.0 degree. After sliding 10.0 meters down the incline it slides onto a flat surface with kinetic coefficient of friction of 0.200 moves 5.00 m. It then hits a spring with a spring constant of k_ = 300.0 N/m. Draw a free body Diagram indicating all forces. Write out and solve the force and energy equations. How high is the block above the flat surface at the start? Solve for the normal force Solve for the kinetic friction on the block Solve for EF_x = mgsin theta - f_k solve for the acceleration down the line of the block After the block has slide 10.0 m down the incline What is the change in potential energy due to gravity? What is the change in the internal energy of the due to friction? What is the kinetic energy of the block? What is the speed of the block? How long does it take toExplanation / Answer
1)
height above the flat plane
h = L sin 50
h = 10sin50
h = 7.66m
b)
Normal force
N = mgcos 50
N = 157.48 N
c)
frictional force
f = u x N
f = 62.993 N
d)
Fx = mgsin 50 - fk
Fx = 124.687 N
e)
acceleration
a = Fx/m
a = 4.98 m/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.