A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 4.00 cm. A current I = 2.
ID: 1552610 • Letter: A
Question
A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 4.00 cm. A current I = 2.39 A flows in the counterclockwise direction (when viewed from location P) in the solenoid. A rectangular loop of length L = 16.0 cm, width w = 12.5 cm, and 2 turns is centered on the axis of the solenoid.
(a) Find the magnitude of the magnetic flux through one turn of the rectangular loop.
_________ Wb
(b) When the current is increased to 5.39 A, the magnitude of the induced emf in the rectangular loop is 116 mV. How long did it take for the current to get to this value?
__________ ms
(c) What is the direction of the induced current in the rectangular loop as viewed from the location P?
-counterclockwise
-clockwise
-no current
P. LExplanation / Answer
magnetic field due to solenoid B = uo*n*I
magnetic flux through one loop = B*A = uo*n*I*pi*r^2
r = radius = 4/2 = 2cm = 0.02 m
magnetic flux through one loop = 4*pi*10^-7*1200*2.39*pi*0.02^2 = 4.53*10^-6 V
=========================
(b)
emf = rate of change of total flux
emf = N*uo*n*A*(I2-I1)/t
0.116 = 2*4*pi*10^-7*1200*pi*0.02^2*(5.39-2.39)/t
t = 0.098 ms
================
(c)
clock wise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.