A solenoid is formed by winding 157 turns of thin wire around a small circular f
ID: 1550438 • Letter: A
Question
A solenoid is formed by winding 157 turns of thin wire around a small circular form. The forms diameter is 6.15 mm and its length is 2.11 cm. Find the inductance of the solenoid in microhenries.
Map Sapling Learning this question has been customized by Robert Fairchild at Nebraska wesleyan University A solenoid is formed by winding 157 turns of thin wire around a small circular form. The forms diameter is 6.15 mm and its length is 2.11 cm. Find the inductance of the solenoid in microhenries. Number HH A O Previous Check Answer 0 Next Exit HintExplanation / Answer
According to the question we need to find the value of the inductance of the solenoid.
n = 157 turns d = 6.15 mm l= 2.11 cm
We use the formula mentioned below : L=u0*N^2*A/(l)
L = 4 * 3.14 * 10 ^ -7 * (157)^2 * 3.14 * ( 0.00307511 m ) ^2 / 0.0211 m
L = 43.56386 uH ============================ANSWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.