A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 5.00 cm. A current I = 2.
ID: 1269316 • Letter: A
Question
A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 5.00 cm. A current I = 2.36 A flows in the clockwise direction in the solenoid. A rectangular loop of length L = 16.0 cm, width w = 12.5 cm, and 2 turns is centered on the axis of the solenoid.
(a) Find the magnitude of the magnetic flux through the loop.
=____ Wb
(b) When the current is increased to 5.39 A, the magnitude of the induced emf in the rectangular loop is 116 mV. How long did it take for the current to get to this value?
= ___ ms
Explanation / Answer
a) magnetic flux = B*A
= mue*n*I*pi*r^2
= 4*pi*10^-7*1200*2.36*pi*2.5^2*10^-4
= 6.99*10^-6 weber
b) induced emf = dB/dt
==> induced emf = mue*n*pi*r^2*dI/dt
==> dt = mue*n*pi*r^2*dI/induced emf
= 4*pi*10^-7*1200*pi*2.5^2*10^-4*(5.39-2.36)/0.116
= 7.73*10^-5 s
= 0.0773 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.