A thin, 54.0 cm long metal bar with mass 710 g rests on, but is not attached to,
ID: 1539345 • Letter: A
Question
A thin, 54.0 cm long metal bar with mass 710 g rests on, but is not attached to, two metallic supports in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.490 T , as shown in the figure (Figure 1) . A battery and a resistor of resistance 22.0 are connected in series to the supports.
Part A
What is the largest voltage the battery can have without breaking the circuit at the supports?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
The battery voltage has the maximum value calculated in part (a). If the resistor suddenly gets partially short-circuited, decreasing its resistance to 3.00 , find the initial acceleration of the bar.
A thin, 54.0 cm long metal bar with mass 710 g rests on, but is not attached to, two metallic supports in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.490 T , as shown in the figure (Figure 1) . A battery and a resistor of resistance 22.0 are connected in series to the supports.
Part A
What is the largest voltage the battery can have without breaking the circuit at the supports?
V= VSubmitMy AnswersGive Up
Part B
The battery voltage has the maximum value calculated in part (a). If the resistor suddenly gets partially short-circuited, decreasing its resistance to 3.00 , find the initial acceleration of the bar.
Explanation / Answer
a)
magnetic force balances weight of bar
hence Fb = mg
i B L= mg
i (0.49) (0.54) = (0.71) (9.8)
i = 26.3 A
largest Voltage = Vmax = i R = 26.3 x 22 = 578.6 volts
b)
i' = current when short circuited = Vmax /R' = 578.6/3 = 192.87 A
net force is then given as
Fnet = i'BL - mg
ma = i'BL - mg
(0.71) a = (192.87) (0.490) (0.54) - (0.71) (9.8)
a = 62.1 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.