A thin spherical shell with radius R1 = 4.00cm is concentric with a larger thin
ID: 1322088 • Letter: A
Question
A thin spherical shell with radius R1 = 4.00cm is concentric with a larger thin spherical shell with radius 7.00cm. Both shells are made of insulating material. The smaller shell has charge q1=+6.00nC distributed uniformly over its surface, and the larger shell has charge q2=?9.00nC distributed uniformly over its surface. Take the electric potential to be zero at an infinite distance from both shells. Part A What is the electric potential due to the two shells at the following distance from their common center: r = 0? Part B What is the electric potential due to the two shells at the following distance from their common center: r = 5.00cm? Part C What is the electric potential due to the two shells at the following distance from their common center: r = 8.00cm? Part D What is the magnitude of the potential difference between the surfaces of the two shells? Part E Which shell is at higher potential: the inner shell or the outer shell?Explanation / Answer
given that,
R1 = 4cm and R2= 7cm
q1 = +6.00nC = 6 x 10-9and 9.00 nC = 9 x 10-9
K = 8.99 x 109
Part (A) electric potential due to the two shells at the following distance from their common center: r = 0 ie r<R1,
E = kq1/R1 + kq2/ R2, putting the values, we get E= 25.035
(B) electric potential due to the two shells at the following distance from their common center: r = 5.00cm, will be given by
E = kq1/r + kq2/R2 Putting the value we get, E = 22.34
Part (C)electric potential due to the two shells at the following distance from their common center: r = 8.00cm,will be given by
E = K (q1 + q2) / r, putting the value we get , E = 16.65
Part (E)
The inner surface is at heigher potential
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.