A thin spherical shell with radius R1 = 3.00 cm is con centric with a larger thi
ID: 1399947 • Letter: A
Question
A thin spherical shell with radius R1 = 3.00 cm is con centric with a larger thin spherical shell with radius R2 = 5.00 cm. Both shells are made of insulating material. The smaller shell has charge qi = +6.00 nC distributed uniformly over its surface, and the larger shell has charge q2 = -9.00 nC distributed uniformly over its surface. Take the electric potential to be zero at an infinite distance from both shells. (a) What is the electric potential due to the two shells at the following distance from their common center: (i) r = 0; (ii) r = 4.00 cm: (iii) r = 6.00 cm? (b) What is the magnitude of the potential difference between the surfaces of the two shells? Which shell is at higher potential: the inner shell or the outer shell?Explanation / Answer
a)
V = k q/r = 9e9*(6e-9 + 9e-9)/0.08 = 1688 Volts
b)
V = k q(1/r2 - 1/r1) = 9e9*6e-9*(1/0.03 - 1/0.07)
V = 1029 Volts
c)
inner shell
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.