A group of particles is traveling in a magnetic field of unknown magnitude and d
ID: 1536507 • Letter: A
Question
A group of particles is traveling in a magnetic field of unknown magnitude and direction You observe that a proton moving at 1.50 km/s in the + x-direction experiences a force of 2.10 times 10^-16 N in the +y-direction, and an electron moving at 4.60 km/s in the -z-direction experiences a force of 8.50 times 10^-16 N in the + y-direction What is the magnitude of the magnetic force on an electron moving in the - y-direction at 3.60 km/s? What is the direction of this the magnetic force? (in the xz-plane)Explanation / Answer
B = Bx i + By j + Bz k
For proton:
v = 1500 m/s i
F = q (v x B)
F = (q v By) k + (q v Bz)(-j )
force F is along j so By = 0
Bz = - F / q v = - (2.10 x 10^-16) / (1.602 x 10^-19 x 1500)
Bz = - 0.874 T
for electron:
v = 4600 m/s (-k )
F = q (v x B)
F = - (q v Bx) j
Bx = (8.50 x 10^-16) / (1.602 x 10^-19 x 4600) = 1.15 T
B = 1.15i - 0.874k
F = (-1.602 x 10^-19) [ -3600j X (1.15i - 0.874k )]
= - 6.63 x 10^-16k - 5.04 x 10^-16 i
(C) magnitude = sqrt(6.63^2 + 5.04^2) x 10^-16
= 8.33 x 10^-16 N
(D) theta = tan^-1( 6.63 / 5.04) = 52.8 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.