A group of particles is traveling in a magnetic field of unknown magnitude and d
ID: 1535667 • Letter: A
Question
A group of particles is traveling in a magnetic field of unknown magnitude and direction. You observe that a proton moving at 1.40 km/s in the +x-direction experiences a force of 2.10×1016 N in the +y-direction, and an electron moving at 4.20 km/s in the z-direction experiences a force of 8.20×1016 N in the +y-direction.
A-What is the magnitude of the magnetic field?..............B=???T
B-What is the direction of the magnetic field? (in the xz-plane)? ................. =??? degree (from -z direction)
C-What is the magnitude of the magnetic force on an electron moving in the y-direction at 3.70 km/s ?.............F=????N
D-What is the magnitude of the magnetic force on an electron moving in the y-direction at 3.70 km/s ?............ =???degree (from -x direction)
Explanation / Answer
F = q(vxB)
F is perpendicular to both v and B since the force on the proton is in the +y direction
By = 0
B = Bxi + Bzk for the proton
for proton
Fp = q(vp x B)
Fpj = evpj x (Bxi + Bzk) = -e*vp*Bz*j
Bz = -Fp/evp = 2.10 x 10^-16/(1.6x10^-19 x 1400 ) = -0.9375 T
for electron Fe = -e(ve xB)
Bx = Fe/eve
ve = 4200 m/s
Bx = 1.22T
B = 1.22i - 0.9375k
|B| = sqrt(Bx^2+Bz^2)
|B| = 1.54 T
theta = tan^-1Bz/Bx = -37.54 degree
part c )
F = q(vxB) = (-e)[ 3700m/s * (-j) x (Bxi + Bzk)] = e(3700)[Bx(-k)+Bzi]
F =e(3700)[-1.22k - 0.9375i] = -7.2224 x 10^-16k - 5.55 x 10^-16i
F = sqrt(Fx^2+Fz^2)
F = 9.1 x 10^-16 N
theta = tan^-1(Fz/Fx)52.5 degree =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.