A. Calculate the force needed to bring a 840–kg car to rest from a speed of 101.
ID: 1536032 • Letter: A
Question
A. Calculate the force needed to bring a 840–kg car to rest from a speed of 101.0 km/h in a distance of 134 m (a fairly typical distance for a non-panic stop).
Calculate the force needed to bring a 840-kg car to rest from a speed of 101.0 km/h in a distance of 134 m (a fairly typical distance for a non-panic stop). Suppose instead the car hits a concrete abutment at full speed and is brought to a stop in 1.92 m. Calculate the force exerted on the car and compare it with the force found in part (a). Force RatioExplanation / Answer
step;1
Given that
mass m=840 kg
speed v=101 km/h=28.1 m/s
distance s=134 m
step;2
now we find the force
the force F=m(v^2/2s)=840*28.1^2/2*134
=2474.9 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.