A. At 25C, calculate the solubility of CO2 (g) in mol/L at 2.50 atm using the He
ID: 534948 • Letter: A
Question
A. At 25C, calculate the solubility of CO2 (g) in mol/L at 2.50 atm using the Henry’s Law constant,
KH= 3.4x10-2 M/atm.
B. What is the molal concentration of 2.34g glucose (C6H12O6) dissolved in 500.0 g water?
Cglucose = ___________________ mol/kg
C. What is the mole fraction of N2 when 3.00 g N2 is mixed with 5.00 g O2?
Nitrogen = ______________________
D. A solution is prepared by dissolving 12.4 g KCl in 95.0 g H2O. What is the vapor pressure of
water over this solution given Pwater = 92.5 torr?
Pwater = ______________________ torr
E. What is the freezing point of water containing 13.00 g K2SO3 in 100.0 g H2O?
TF = ______________________ C
Explanation / Answer
A.
C = KH*P
P = 2.5atm
KH = 3.4*10^-2 M/atm
C = 3.4*10^-2*2.5 = 0.085mole/L
B. molality = W/G.M.Wt *solvent in Kg
= 2.34/180*0.5 = 0.026mole/Kg
C. no of moles of N2 n N2 = 3/28 = 0.107 moles
no of moles of O2 n O2 = 5/32 = 0.15625moles
mole fraction of N2 = n N2/n N2 + n O2
= 0.107/0.107 + 0.15625
= 0.107/0.26325 = 0.4064
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.