A 4.60-mu F capacitor that is initially uncharged is connected in series with a
ID: 1535976 • Letter: A
Question
A 4.60-mu F capacitor that is initially uncharged is connected in series with a 7.50-k Ohm resistor and an emf source with epsilon = 245 V and negligible internal resistance. Just after the circuit is completed, what are (a) the voltage drop across the capacitor; (b) the voltage drop across the resistor; (c) the charge on the capacitor; (d) the current through the resistor? (e) A long time after the circuit is completed (after many time constants) what are the values of the quantities in parts (a)-(d)?Explanation / Answer
a) initially the voltage drop across the capacitor is VC = 0
b) across the resistor VR = e = 245 V
c) initial charge on the capacitor is q = 0 C
d) initial current Imax = e/R = 245 / 7500
Imax = 0.0326 A
After a long time
a) Vc = e = 245 V
b) VR = 0
c) Q = c * e = 4.6 * 10^-6 * 245
Q =1.12 mC
d) final current I = 0 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.