A 4.43 g sample of 2-methoxy-2-methylpropane (formula C 5 H 12 O), is mixed with
ID: 913395 • Letter: A
Question
A 4.43 g sample of 2-methoxy-2-methylpropane (formula C5H12O), is mixed with 119.19 atm of O2 in a 1.64×10-1 L combustion chamber at 327.9 °C. The combustion reaction to CO2 and H2O is initiated and the vessel is cooled back to 327.9 °C. Report all answers to two decimal places in standard notation (i.e. 1.23 atm).
1. What is PCO2 (in atm) in the combustion chamber assuming the reaction goes to completion? Assume all water is water vapour and that the volume of the system does not change.
2. What is PO2 (in atm) in the combustion chamber after the reaction goes to completion?
Explanation / Answer
MM(C5H12O) = 88 g/mol
4.43g / 88 g/mol = 0.050 mol
PV/RT = 119.19atm*1.64 ×10-1 L L / 0.082*(327.9+273)K
19.56/49.3 = 0.40 mol of O2
C5H12O + 15/2 O2 -------> 5 CO2 + 6 H2O(g at 215°C)
0.050 ____0.40_________0_______0__
0.050__0.40 -15/2X_____5X_____6X_
x= 0.050
=>O2 = 0.025 mol
CO2 = 0.25mol
H2O = 0.3mol
Tot = 0.575 mol
P = nRT/V = 0.575 *0.082*(327.9+273)/ 1.64×10-1 L
P = 173.1 atm this total pressure
PCO2 = P XCO2
XCO2=0.25/0.575=0.43
PCO2 = 173.1 atm *0.43
PCO2 = 75.26 atm
PCO2 = P XCO2
XO2=0.025/0.575=0.043
PO2 = 173.1 atm *0.43
PO2 = 7.44atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.