A machine carries a 8.0 kg package from an initial position of d_i = (0.8m)i + (
ID: 1535395 • Letter: A
Question
A machine carries a 8.0 kg package from an initial position of d_i = (0.8m)i + (0.77 m)j + (0.26 m)k at t = 0 to a final position of d f = (10.5 m)i + (14.0 m) j + (9.2 m)k at t = 14.0 s. The constant force applied by the machine on the package is F = (2.0 N)i + (4.0 N) j + (10.0 N)k, For that displacement, find the work done on the package by the machine's force and the average power of the machine s force on the package. Number Units; Number Units; Click if you would like to Show Work for this question: By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor.Explanation / Answer
displacement d = df - di
d = (10.5-0.8)i + (14-0.77) j + (9.2 - 0.26) k
d = 9.7 i + 13.23 j + 8.94 k
work = F.d
W = (2i + 4 j + 10 k) . (9.7 i + 13.23 j + 8.94 k)
W = (2*9.7) + (4*13.23) + (10*8.94)
W = 161.72 J <<<<=========ANSWER
==========================
part(b)
average power P = W/t
t = time
Pav = 161.72/14 = 11.55 W <<=========ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.