A beaker is filled to the brim with water. A solid object of mass 3.00 kg is low
ID: 1535216 • Letter: A
Question
A beaker is filled to the brim with water. A solid object of mass 3.00 kg is lowered into the beaker so that the object is fully submerged in the water. During this process, 2.00 kg of water flows over the rim and out of the beaker. What is the buoyant force that acts on the submerged object, and, when released, does the object rise, sink, or remain in place? (a)29.4 N; the object rises.
(b)29.4 N; the object sinks.
(c)19.6 N; the object rises.
(d)19.6 N; the object sinks.
(e)19.6 N; the object remains in place.
Explanation / Answer
step;1
given that
mass m1=3 kg
mass m2=2 kg
now we find the buoyant force act on submerged object
the buoyant force Fb=W1-W2/2
=3*9.8-2*9.8/2=19.6 object sinks
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.