Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A charged oil drop with a mass of 3.6 g is held suspended by an upward electric

ID: 1534863 • Letter: A

Question

A charged oil drop with a mass of 3.6 g is held suspended by an upward electric field of 1.7 N/C. The charge on the drop is: +6.1 C -0.021 mC +0.021 mC -21 mC +21 mC An unknown charge is placed at point A on the Potential (y-axis) vs. space (x-axis) diagram shown below. Which way will it move? Will move to the right Will move to the left Will stay put Cannot be determined A positron accelerates in a uniform electric field at 4.8 times 10^13 m/s^2 y. What electric field causes this acceleration? - 270 N/C y - 4.4 times 10^-17 N y - 5.7 times 10^-12 N/C y 4.4 times 10^-17 N y 270 N/C y A non-conducting cylinder has a radius of 2.10 cm and a length of 9.40 cm. A total charge ot +15.0 mu C is distributed uniformly only over its curved surface. The surface charge density of the curved surface is: 2.71 mC/m^2 115 mC/m^3 1.21 mC/m^2 0.387 mu C/m^3 0.121 mu C/m^2 An electric field given by 24i + 30j +1 4k N/C passes through a 3.0 m^2 portion of the xy-plane. The magnitude of the flux

Explanation / Answer

5) m = 3.6 g, E = 1.7 N/C

qE = mg

q*1.7 = 3.6*0.001*9.8

q = + 21 mC

correct option is(E)

6) potential is constant, electric filed is zero,

F= qE = 0

Correct option is (C)

7) F = qE = ma

1.6*10^-19*a = 9.1*10^-31*4.8*10^13

E =273 N/C

Correct option is (E)

8) sigma = q/A = 15*10^-6/(2*3.14*0.021*0.094)

sigma = 1.21 mC/m^2

correct option is (C)

9) E = 24 i +30 j +14 k , A = 3 m^2

flux = EA = 14*3 =42 N.m^2/C

correct option is (D)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote