A charged capacitor is connected to a resistor and switch as in the figure below
ID: 1424233 • Letter: A
Question
A charged capacitor is connected to a resistor and switch as in the figure below. The circuit has a time constant of 1.70 s. Soon after the switch is closed, the charge on the capacitor is 65.0% of its initial charge.
(a) Find the time interval required for the capacitor to reach this charge. 0.52 Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. s
Help^^^
(b) If R = 290 k?, what is the value of C? 5.86 Correct: Your answer is correct. µF
3 2Explanation / Answer
a)
The time constant is given by
time =1.70s*ln(1/0.65) =0.732s
b)
Given that
R =290khm
Then the value of C is given by
t =RC
C =t/R =1.70s/290*103ohm =5.862uF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.