An electron is a subatomic particle (m = 9.11 multiply.gif 10-31 kg) that is sub
ID: 1534625 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 multiply.gif 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +5.31 multiply.gif 105 m/s to a final velocity of +1.89 multiply.gif 106 m/s while traveling a distance of 0.037 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: vector F1 = +8.08 multiply.gif 10-17 N, and vector F2, which points in the -x direction. Find the magnitudes of the net force acting on the electron and the electric force vector F2.
Explanation / Answer
The acceleration of the electron is a = (F1 - F2)/m; solve for F2 = F1 - ma = ? the force you are looking for. F1 - F2 = f = ma = ?, the net force you are looking for.
We need to find a = (v^2 - u^2)/2d =
= (18.9^2 - 5.31^2)x10^10/.074= 4.446x10^13 m/sec^2.
Then f = 9.11E-31*4.446x10^13 = 4.05E-21 Newtons for the net force.
F2 = F1 - f = 8.08E-17 - 4.446E-17 = 3.634E-17 N for the opposing force.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.