Answer the following questions. (Assume g = 9.80 m/s^2.) A massless spring havin
ID: 1534445 • Letter: A
Question
Answer the following questions. (Assume g = 9.80 m/s^2.) A massless spring having a spring constant k = 8.75 N/m is hung vertically. If the spring is displaced 0.150 m from its equilibrium position, what is the force that the spring exerts?__ A 400-g mass is suspended from this spring. What is the displacement of the end of the spring due to the weight of the mass?__ Suppose this mass is allowed to oscillate on the spring. What is the period of the oscillation? What is the frequency of the oscillation?__ A 0.100-kg mass suspended vertically on a spring takes 10.94 s to undergo 20 oscillations. What is the spring constant of the spring?__Explanation / Answer
a)
Force , F = k*x
= 8.75*0.15
= 1.31 N
b)
displacement, x = F/k
= mg/k
= 0.4*9.8/8.75 = 0.448 m
c)
period, T = 2*pi*sqrt(m/k)
= 2*pi*sqrt(0.4/8.75)
= 1.34 s
d)
frequency, f = 1/T = 0.746 Hz
e)
T = 10.94/20 = 0.547 s
Also, T = 2*pi*sqrt(m/k)
So, 0.547 = 2*pi*sqrt(0.1/k)
So, k = 13.2 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.