Long, long ago, on a planet far, far away, a physics experiment was carried out.
ID: 1533874 • Letter: L
Question
Long, long ago, on a planet far, far away, a physics experiment was carried out. First, a 0.250-kg ball with zero net charge was dropped from rest at a height of 1.00 m. The ball landed 0.400 s later. Next, the ball was given a net charge of 7.65 C
and dropped in the same way from the same height. This time the ball fell for 0.635 s before landing. What is the electric potential at a height of 1.00 m above the ground on this planet, given that the electric potential at ground level is zero? (Air resistance can be ignored.)
Explanation / Answer
Using the equation:
d1 = u*t + 0.5*a1*t1^2
u = 0
d1 = 01 m
t1 = 0.400 sec
a1 = 2*d1/t1^2
a1 = 2*1/0.4^2 = 12.5 m/sec^2
F1 = m1*a1 = 0.250*12.5 = 3.125 N
d2 = u*t + 0.5*a2*t2^2
d2 = 1 m
t2 = 0.635 sec
a2 = 2*1/0.635^2 = 4.96 m/sec^2
F2 = 1.24 N
F2 = F1 - qE
qE = F2 - F1
E = (3.125 - 1.24)/(7.65*10^-6)
E = 2.46*10^5 N/C
Now
electric potentia is given by:
V = E*d
d = 1 m
V = 2.46*10^5*1 = 2.46*10^5 V
let me know if you have any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.