Scientists want to place a 2600 kg satellite in orbit around Mars. They plan to
ID: 1533421 • Letter: S
Question
Scientists want to place a 2600 kg satellite in orbit around Mars. They plan to have the satellite orbit at a speed of 2482 m/s in a perfectly circular orbit. Here is some information that may help solve this problem: m_mars = 4191 times 10^23 kg r_mars 3.397 times 10^6 m G = 6.67428 times 10^-11 N-m^2/kg^2 What radius should the satellite move at in its orbit? (Measured from the center of Mars.) What is the force of attraction between Mars and the satellite? What is the acceleration of the satellite in orbit? Which of the following quantities would change the radius the satellite needs to orbit at? the mass of the satellite he mass of the planet the speed of the satellite What should the speed of the orbit be, if we want the satellite to take 8 times longer to complete one full revolution of its orbit?Explanation / Answer
1)
In circular orbit
Fc = Fg
msatellite*v^2/d = G*msatellite*mmars/r^2
v =sqrt(G*mmars/r)
2482 = sqrt(6.67428*10^-11*6.4191*10^23/r)
r = 6.95*10^6 m
-------
2)
force of attraction F = G*mmars*msatellite/r^2
r = 6.95*10^6 m
F = 6.67428*10^-11*6.4191*10^23*2600/(6.95*10^6)^2
F = 2306 N
-----
3)
a = G*mmars/r^2 = 0.88 m/s^2
--------
4)
the speed of the satellite
5)
v = 2*pi*r/T
v2/v1 = T1/T2
T2 = 8*T1
v2 = v1/8 = 2482/8 = 310.25 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.