A student conducts an interference experiment using a laser source of monochroma
ID: 1531695 • Letter: A
Question
A student conducts an interference experiment using a laser source of monochromatic light of wavelength = 635 nm. The light is incident on a double slit having a separation of d = 0. 04 mm. At what angle from the central maximum will the second-order maximum occur? minimum occur? The light is incident on a single slit of separation, a = 0.04 mm. At what angle will the second-order maximum occur? minimum occur? If the screen is 1.50 m from the double slits, what is the linear separation between the first-order maximum and the fourth-order maximum? The student places the double-slit film in water (n = 1.33) and illuminates it with monochromatic light of lambda_air = 635 nm. What is the angle from the central maximum of the second order maximum?Explanation / Answer
a) For double slit interference we use,
dsin=m
Where a= slit seperation, m= order, =wavelength
i) For 2nd order maximum , m= 2
dsin=m
=sin^-1[m/d]=sin^-1[(2*635*10^-9)/(0.04*10^-3)] = 1.82 deg
ii) For 2nd order maximum , m= 1.5
dsin=m
= sin^-1[(1.5*635*10^-9)/(0.04*10^-3)] = 1.36 deg
b) For single slit interference we use,
asin=m
Where a= slit width, m= order, =wavelength
i) For 2nd order maximum , m= 2
asin=m
=sin^-1[m/a]=sin^-1[(2*635*10^-9)/(0.04*10^-3)] = 1.82 deg
ii) For 2nd order maximum , m= 1.5
dsin=m
= sin^-1[(1.5*635*10^-9)/(0.04*10^-3)] = 1.36 deg
c) y= mD/d
Where y= linear separation, D=screen distance
y = [(4-1)635*10^-9*1.50]/(0.04*10^-3) = 0.071m
d) water = air/n = (635*10^-9)/1.33 = 4.77*10^-7 m
For 2nd order maximum , m= 2
dsin=m
=sin^-1[m/d]=sin^-1[(2*4.77*10^-7)/(0.04*10^-3)] = 1.37 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.