A student carried out this experiment using 0.0795 g of pure magnesium ribbon. A
ID: 500695 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
From the given experiment
(a) Partial pressure of H2 = 755 - 19.8 = 735.2 torr = 0.97 atm
(b) Volume of H2 at STP = P1V1T2/P1
with,
P1, V1 and T1 be pressure, volume and temperature of H2 from this experiment
T2 and P2 are temperature and pressure of at STP
Volume of H2 at STP = 0.97 x 0.0814 x 273.15/295 x 1
= 0.073 L
(c) Mg + 2HCl ---> MgCl2 + H2
moles of Mg = 0.0795/24.32 = 0.0033 mol
So,
molar volume of H2 at STP = 0.073/0.0033 = 22.15 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.