A student carried out this experiment using 0.0795 g of pure magnesium ribbon. A
ID: 500570 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
2) The experiment aims to show the reactivity of magnesium toward dilute HCl. Mg reacts with dil. HCl to evolve hydrogen gas (H2). The reaction taking place is
Mg (s) + 2 HCl (aq) -----> MgCl2 (aq) + H2 (g)
Copper metal is less reactive than hydrogen gas and hence will not evolve hydrogen from HCl. However, iron is more reactive than hydrogen and will certainly evolve hydrogen gas from HCl. Therefore, if Fe wire is used, both Mg and Fe will react to produce H2. The reaction of iron with HCl takes place as
2 Fe (s) + 6 HCl (aq) ----> 2 FeCl3 (aq) + 3 H2 (g)
3) Write down the balanced chemical reaction:
Mg (s) + 2 HCl (aq) ------> MgCl2 (aq) + H2 (g)
As per the balanced stoichiometric equation,
1 mole Mg = 2 moles HCl.
Molar mass of Mg = 24 g/mol.
Moles of Mg taken in the experiment = (0.0795 g)/(24 g/mol) = 0.0033125 mole.
Therefore, moles of HCl required for complete reaction = (0.0033125 mole Mg)*(2 moles HCl/1 mole Mg) = 0.006625 mole.
Therefore, volume of 6.0 M HCl required = moles of HCl required/concentration of HCl = (0.006625 mole)/(6.0 mol/L) = 0.001104 L = (0.001104 L)*(1000 mL/1 L) = 1.104 mL 1.10 mL (ans).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.