University Physics 1 Assignment #2 Exercise 2.7 Exercise 2.7 A car is stopped at
ID: 1530391 • Letter: U
Question
University Physics 1 Assignment #2 Exercise 2.7 Exercise 2.7 A car is stopped at a traffic light. It then travels along a straight road so that its distance from the light is given by b 2.60 m/s2 and c- 0.120 m/s session mastering physics.com Part A Calculate the average velocity of the car for the time interval t 0 to t 10.0 s. vav 14.0 m/s Submit My Answers Give Up Correct Part B Calculate the instantaneous velocity of the car at t 0 AE Submit My Answers Give Up Part C Calculate the instantaneous velocity of the car at t 5.00 s. m/s Submit My Answers Give Up Part D Calculate the instantaneous velocity of the car at t 10.0 sExplanation / Answer
b) instantaneous velocity, v = dx/dt
= 2*b*t - 3*c*t^2
at t = 0
v = 2*2.6*0 - 3*0.12*0^2
= 0 <<<<<<---------------Answer
c) at t = 5
v = 2*2.6*5 - 3*0.12*5^2
= 17 m/s <<<<<<---------------Answer
d) at t = 10
v = 2*2.6*10 - 3*0.12*10^2
= 16 m/s <<<<<<---------------Answer
e) let at time t, v = 0
so,
v = 2*2.6*t - 3*0.12*t^2
0 = 2*2.6*t - 3*0.12*t^2
t = 14.4 s <<<<<<---------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.