Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Universal Foods issued 10% bonds, dated January 1, with a face amount of $190 mi

ID: 2544072 • Letter: U

Question

Universal Foods issued 10% bonds, dated January 1, with a face amount of $190 million on January 1, 2018 to Wang Communications. The bonds mature on December 31, 2032 (15 years). The market rate of interest for similar issues was 12%. Interest is paid semiannually on June 30 and December 31. Universal uses the straight-line method. Universal Foods sold the entire bond issue to Wang Communications. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)

Required:
1-3. Prepare the journal entry to record the purchase of the bonds by Wang Communications on January 1, 2018, interest revenue on June 30, 2018 and interest revenue on December 31, 2025. (Enter your answers in whole dollars. If no entry is required for a transaction/event, select "No journal entry required" in the first account field.)

Explanation / Answer

Bond Price= C x [1-{1/(1+r)n}/r ] +M/(1+r)n

M= Face Value =$190,000,000

C= Coupon amount = Face Value x Coupon rate x time= $190,000,000 x 10% x 6/12=$9,500,000

r=rate of interest =12% or 0.12 i.e. 0.06

n= no of periods =15 years x 2=30

Bond Price = $9,500,000x [1-{1/ (1+0.06)30}/0.06 ] +$190,000,000/ (1+0.06)30

                    = $9,500,000x [1-{1/ (1.06)30}/0.06 ] +$190,000,000/ (1.06)30

                = $9,500,000x [1-{1/5.7434912}/0.06] +$190,000,000/5.7434912

                = $9,500,000x [1-{0.174110131}/0.06] + $ 33,080,924.87

                = $9,500,000x [0.825889869/0.06] + $ 33,080,924.87

                = $9,500,000x 13.76483115 + $ 33,080,924.87

             =$   130,765,895.94 + $ 33,080,924.87

             Issue price (Purchase price) =   $163,846,821

Discount received on Bond = Face value - Purchase price

                                                   =$190,000,000-$163,846,820.81

                                                   = $   26,153,179

Amortization of Discount received in 15 years i.e. 30 periods =$26,153.179/30=$871,773

Date

General Journal

Debit

Credit

Purchase of Bond

Jan 1 2018

Bonds Receivable

         190,000,000

Cash

         163,846,821

Discount on Bonds receivable

           26,153,179

Receipt of first interest

June 30 2018

Cash

              9,500,000

Discount on Bonds receivable

                 871,773

Interest revenue

           10,371,773

receipt of first interest

Dec 31 2025

Cash

              9,500,000

Discount on Bonds receivable

                 871,773

Interest revenue

           10,371,773

Date

General Journal

Debit

Credit

Purchase of Bond

Jan 1 2018

Bonds Receivable

         190,000,000

Cash

         163,846,821

Discount on Bonds receivable

           26,153,179

Receipt of first interest

June 30 2018

Cash

              9,500,000

Discount on Bonds receivable

                 871,773

Interest revenue

           10,371,773

receipt of first interest

Dec 31 2025

Cash

              9,500,000

Discount on Bonds receivable

                 871,773

Interest revenue

           10,371,773

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote