A pair of oppositely charged, parallel plates is separated by 6.0 mm. A potentia
ID: 1529764 • Letter: A
Question
A pair of oppositely charged, parallel plates is separated by 6.0 mm. A potential difference of 300 V exists between the plates. What is the magnitude of the force on an electron between the plates? How much work must be done on the electron to move it to the negative plate if it is initially positioned 2 mm from the negative plate? A 2.0 F capacitor and a 4.0 F capacitor are connected in parallel across a 600V potential difference. Calculate the total capacitance and calculate the total energy stored in the capacitors.Explanation / Answer
given
V = 300 volts
d = 6 mm = 6*10^-3 m
2)
A) magnitude of Force on elctron, F = q*E
= q*V/d
= 1.6*10^-19*300/(6*10^-3)
= 8*10^-15 N
B) Workdone on the elctron, W = F*x
= 8*10^-15*2*10^-3
= 1.6*10^-17 J
3)
1) Ceq = C1 + C2
= 2 + 4
= 6.0 F
2) Total Energy stored in the capacitors, U = (1/2)*Ceq*V^2
= (1/2)*6*600^2
= 1.08*10^6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.