A pair of parallel conducting rails is separated by 55.0 cm. They are joined at
ID: 1401345 • Letter: A
Question
A pair of parallel conducting rails is separated by 55.0 cm. They are joined at one end by a circuit component containing a light bulb with resistance 144 . A transverse rod completes the circuit, sliding down the rails away from the bulb at a speed of 3.25 cm/s. Finally, the whole apparatus is located in a uniform magnetic field perpendicular to the plane of the circuit, and having a strength of 7.44 T. There is an induced emf in the circuit causing the bulb to glow. How much power is being consumed by the bulb?
Show your work. Thank you
Explanation / Answer
Induced emf = B*v*L (here B is magnetic field,v is speed of the rod and L is the length of the rod)
= 7.44*3.25*0.55
= 13.3 volts
power concumed by the bulb, P = induced emf^2/R
= 13.3^2/144
= 1.23 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.