A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and oppo
ID: 2224021 • Letter: A
Question
A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and opposite electric charges, produces a uniform electric field in the region between them. In designing a cutting-edge device that will revolutionize the electronics industry, you set up such a pair of plates with a separation of 0.955 mm between them and charge them so that the direction of the electric field in their interior region is from plate A to plate B. Your idea requires that electrons, when released from rest at one of the plates, reach the other plate at the speed of 1.45% of the speed of light. (The speed of light is c = 3.00Explanation / Answer
The electrons must be released from plate B. Potential difference between the plates must be V = 510999 eV * 0.0117^2 /2 = 34.97 Volt The strength of electric field must be E = V/d = 35508 N/C 510999 eV is rest mass of electron,
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.