A light-rail commuter train draws train draws 635 A of 650-V DC electricity when
ID: 1528718 • Letter: A
Question
A light-rail commuter train draws train draws 635 A of 650-V DC electricity when accelerating. What is its power consumption rate in kilowatts? Numeric: A numeric value is expected and not an expression. P = ________ How many seconds does it take to reach 21.5 m/s starting from rest if its loaded mass is 5.15 middot 10^4 kg, assuming 95.0% efficiency and constant power? Numeric A numeric value is expected and not an expression. t = ___________ Find its average acceleration, in meters per square second. Numeric: A numeric value is expected and not an expression. a = _________Explanation / Answer
Given I = 635 A
voltage V = 650 V
part a)
power consumption P = V * I
P = 650 * 635
P = 412.75 kW
part b)
velocity v = 21.5 m/s
mass m = 5.15 * 10^4 kg
work W = K.E = 1/2 * m * v^2
W = 1/2 * 5.15 * 10^4 * (21.5)^2
W = 1.19 * 10^7 J
power P = W / t
412750 = 1.19 * 10^7 / t
t = 28.83 s
part c)
from v = u + a*t
21.5 = 0 + (a * 28.83)
acceleration a = 0.745 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.