A proton has an initial speed of 3.0×105 m/s . Part A What potential difference
ID: 1527823 • Letter: A
Question
A proton has an initial speed of 3.0×105 m/s .
Part A
What potential difference is required to bring the proton to rest?
Express your answer using two significant figures.
V = V
Part B
What potential difference is required to reduce the initial speed of the proton by a factor of 2?
Express your answer using two significant figures.
V = V
Part C
What potential difference is required to reduce the initial kinetic energy of the proton by a factor of 2?
Express your answer using two significant figures.
V = V
Explanation / Answer
(a)formula for potential due to point charge is
V = kq/r
from the conservation of energy
W = q del V
del KE = q del V
KEi- KEf = q del V
since proton final velocity is zero KE f= 0
1/2 m v^2-0 = q del V
del V = 0.5(1.6726216 * 10-27 kg)(3.0 * 105 m/s)2/(1.6021765 * 10-19 C)
=469.77 V
for two significat figure 470 V
(b)
1/2 m vi^2-1/2 mvif^2 = q del V
0.5 m ( vi^2- vf^2) = q del V
del V = 0.5(1.6726216 * 10-27 kg)(3.0 * 105 m/s)^2- (1.5 * 10^5)2/(1.6021765 * 10-19 C)
=351.82V for two significant digits 350 V
(c)
kf= ki/2
Apply conservation energy
ki+ q Vi = kf+ q V f
ki- ki/2 = q del V
ki/2= q del V
del V= ki/ 2q
= 0.5(1.6726216 * 10-27 kg)(3.0 * 105 m/s)2/2(1.6021765 * 10-19 C)
=235.12 V
for two significant digits 240 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.