21-5 Coulomb\'s Law 10-6 C, 1 nc 10 n what is the magnitude of the electric forc
ID: 1527275 • Letter: 2
Question
21-5 Coulomb's Law 10-6 C, 1 nc 10 n what is the magnitude of the electric force of attraction between an iron nucleus (q 6e) and its innermost electron if the distance between them is 1.5 x 10-12 m? 2. (l) How many electrons make up a charge of -38.0 PC? 3. (I) What is the magnitude of the force a +25 C charge exerts on a +2.5 mC charge 28 cm away? 4. (I What is the repulsive electrical force between two protons m apart from each other in an atomic nucleus? 4.0 x 10 15 (l) en an object such as a plastic comb is charged by rubbing it cloth, the net charge is typically a few with a mic that charge is 3.0 AC, by what percentage does If charging? fi the mass of a 35-g comb change during 10-2N force of 3.2 xExplanation / Answer
Coulomb Force = F = kq1q2/r^2
k = 9*10^9
q1 = 25*10^-6 C
q2 = 2.5*10^-3 C
r = 0.28 m
So, F = (9*10^9*25*10^-6*2.5*10^-3)/(0.28)^2 = 7174.7 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.