21-5 Coulomb\'s Law 10-6 C, 1 nc 10 9 C. n What is the magnitude of the electric
ID: 1527274 • Letter: 2
Question
21-5 Coulomb's Law 10-6 C, 1 nc 10 9 C. n What is the magnitude of the electric force of attraction 1. between an iron nucleus (q 6e) and its innermost electron if the distance between them is 1.5 x 10-12 m? 2. (l) How many electrons make up a charge of -38.0 AC? 3. (l) What is the magnitude of the force a +25 wC charge exerts on a +2.5 mC charge 28 cm away? 4 (I) at is the repulsive electrical force between two protons m apart from each other in an atomic nucleus? 4.0 x 10 15 s (l) an such as a plastic comb is charged by en object rubbing it cloth, the net charge is typically a few with a crocoulombs. If that charge is 3.0 AC, by what percentage mic charging? does the mass of a 35-g comb change during 10-2N force of 3.2 xExplanation / Answer
1)
F=k.Q.|q|/r2=9.10^9.(26.1,6.10^-19).1,6.10^-19/(1,5.10^-12)^2=2,6624.10^-3N
2)
q=ne
n=q/e
n= -38.0 x 10-6 C/-1.602 x10-19 C
n=2.372 x 1014
3)
F = K * Q1 * Q2 / r^2 = 9 * 10^9 *2.5 * 10^-5 * 2.5 * 10^-3 / 0.28^2 = 7174.744 N
4)
F = k q * q / r^2 [ From Coulomb's law ]
= 9 x 10^9 * ( 1.6 x 10^-19 )^2 / ( 4 x 10^-15 )^2
= 14.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.