Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two point charges q 1=+2.25nC and q 2=6.60nC are 0.100 m apart. Point A is midwa

ID: 1526677 • Letter: T

Question

Two point charges q1=+2.25nC and q2=6.60nC are 0.100 m apart. Point A is midway between them; point B is 0.080 m from q1and 0.060 m from q2. (See (Figure 1) .) Take the electric potential to be zero at infinity.

Part A

Find the potential at point A.

Express your answer in volts to three significant figures.

Part B

Find the potential at point B.

Express your answer in volts to three significant figures.

Part C

Find the work done by the electric field on a charge of 2.75 nC that travels from point B to point A.

Express your answer in joules to two significant figures.

91 0.050 m- 0.050 m 92

Explanation / Answer

The potential at a point is given by

V = Ke * q/r

where

Coulomb constant ke = 9*10^9 N*m^2/C^2

Electric charge = q

electric long distance = r

(a) the potential at point A

Potential generated at point A by q1

V1 = Ke*q1/r1


Electric charge

q1 = +2.25*10^-9 C

distance

r1 = 0.050 m

evaluate numerically

V1 = 9*10^9 * 2.25*10^-9/0.050

= +405 volt

Potential generated at point A by q2

V2 = ke*q1/r1

where

Electric charge

q2 = -6.60*10^-9 C

distance

r2 = 0.050 m

evaluate numerically

V2 = 9*10^9 * -6.60*10^-9/0.050

V2 = -1188 volt

The potential at point A is equal to

VA = V1 + V2

= 405 - 1188
  
= -783 volt

(b) the potential at point B

Potential generated at point B by q1

V1 = ke * q1/r1

where

Electric charge

q1 = +2.25*10^-9 C

distance

r1 = 0.080 m

evaluate numerically

V1 = 9*10^9 * +2.25*10^-9/0.080

= +253 volt
Potential generated at point B by q2

V2 = ke * q2/r2

where

Electric charge

q2 = -6.60*10^-9 C

distance

r2 = 0.060 m

evaluate numerically

V2 = 9*10^9 * -6.60*10^-9/0.060

= -990 Volt

The potential at point B is equal to

VB = V1 +V2

= +253 V - 990 V

= -737 Volt

(c) the work done by the electric field on a charge of 2.75 nC that travels from point B to point A

The work done by the electric field is given by

WAtoB = -q*(vB-vA)

where

VB = -737 V , VA = -783 V and q = 2.75*10^-9 C

evaluate numerically

wAtoB = -2.75*10^-9 * (-737 +(- 783 ))

= -1.265*10^-7 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote