The Hubble Space Telescope has a mirror diameter of 2.4 m. Suppose the telescope
ID: 1526133 • Letter: T
Question
The Hubble Space Telescope has a mirror diameter of 2.4 m. Suppose the telescope is used to photograph stars near the center of our galaxy, 30,000 light years away, using red light with a wavelength of 670 nm .
Part A
What's the distance (in km) between two stars that are marginally resolved? The resolution of a reflecting telescope is calculated exactly the same as for a refracting telescope.
Express your answer using two significant figures.
Part B
For comparison, what is this distance as a multiple of the distance of Jupiter from the sun?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a)
Considering diffraction through a circular aperture
= 1.220 /D
where
is the angular resolution (radians),
is the wavelength of light,
and D is the diameter of the lens' aperture
and and D are expressed in the same units (centimeters, meters).
= 3.41*10^-7
by using paraxial approximation sin =tan =
=x/(30000x9.4605284 × 10^12 kilometers)
x =9.678*10^10 km
b). dividing x =9.678*10^10 km by the average distance of jupiter to the sun(778,412,010)
= 124 Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.