The Hubble Space Telescope has a mirror diameter of 2.4 m. Suppose the telescope
ID: 1415877 • Letter: T
Question
The Hubble Space Telescope has a mirror diameter of 2.4 m. Suppose the telescope is used to photograph stars near the center of our galaxy, 30,000 light years away, using red light with a wavelength of 670 nm .
Part A What's the distance (in km) between two stars that are marginally resolved? The resolution of a reflecting telescope is calculated exactly the same as for a refracting telescope. Express your answer using two significant figures.
Part B For comparison, what is this distance as a multiple of the distance of Jupiter from the sun? Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
given
Diameter of the mirror is 2.4 m, and wavelength of the light is lambda = 670 nm = 670 *10^-9 m
X = 30000 ly
we know that the resolving power of a telescope is R.P = 1.22*lambda/ D
R.P = 1.22*670*10^-9 / 2.4 = 3.40 *10^-7
PART A)
which is equal to X/ 30000 ly
==> y = 3.40*10^-7*30000*3*10^8*365*24*60*60*10^-3 km
y = 9.65*110 km
PART B)
distance between jupiter and sun is = 778.5 million km
now y = 9.65*10^10/778.5*10^6
= 123.96 times the distance between jupiter and sun
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.